YAHUDİLERİN İSTİHBARAT YOLLARI

Uzmanlara göre, casusluk ya da teknik adıyla espiyonaj faaliyetlerinin
izlerine Tevrat’ta “Ve Rab Musa’ya söyleyip dedi; İsrailoğullarına vermekte
olduğum Kenan diyarına casusluk yapmaları için adam gönder.” şeklindeki
ifadelerde rastlamak mümkün. Böylece Eski Ahit’te, Yuşa Peygamber’in
Filistin’in fethi sırasında bölgeye iki ajan gönderdiğinden bahsediliyor.
Tevrat’ta da Musevilerin casusluk faaliyetini kutsayan bir çok ayet var.
Onlardan biri şöyle; …ve Musa onları Kenan topraklarına, oraların ne olduğunu, orada yaşayan insanların kuvvetli mi zayıf mı, sayıca çok mu az mı olduklarını görmeleri için gizlice yolladı.

Yahudi Casuslar

İstihbarat tarihi Yahudi casuslarla doludur. Ancak bunlar İsrail devleti kurulana kadar farklı ülkelere hizmet etti. Birinci büyük savaşla birlikte Yahudilerin ulusal hedefleri ortaya çıktı. 1914’te 80.000 Yahudi’nin yaşadığı Filistin’de İngiltere safında olmaları gerektiğine inanan Museviler, Aaron ailesinin casuslukları sayesinde Kudüs’ün Osmanlıların elinden çıkmasını sağladılar. İkinci savaşta da İngiliz-Yahudi dayanışması sürdü. Filistin müftüsü, Londra’nın isteğiyle pusuya düşürülüp öldürüldü. Ancak milliyetçi Yahudiler o noktada İngiltere’nin Filistin konusunda kendilerine oyun oynadığı inancına kapılıp Kudüs Genel Valisi Lord Moyne’ye suikast düzenlediler ve daha ötesi Nazi Almanya’sıyla iş birliği için zemin yokladılar.

Abraham Stern, Hitler’in Yahudi aleyhtarlığını kendi ulusu adına değerlendirebileceklerini düşünür. “Siz Yahudileri Avrupa’dan temizlemek istiyorsunuz. Buna evet, gönderin hepsini Filistin’e, kurtulun… Öldürmek, kamplar kurmak masraflı ve askeri oyalayan bir şey” der. Stern, 1942’de Tel Aviv’de İngiliz polisi tarafından sıkıştırılır ve kaçmaya çalışırken öldürülür.

1950’lerde İsrail MOSSAD’ı kurar. MOSSAD; Mısır lideri Nasır’ın kanal macerasının ABD tarafından fazla önemsenmediğini fark edince, Kahire’deki Amerikan varlığına saldırılar düzenleyip bunu Arapların yaptığı izlenimi verecek kadar da profesyonelleşmişti. ABD’de, “Siyonist Eylemler İçin ilk Yardım Komitesi” adı altında bir casusluk teşkilatı kurulur.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.