Karmaşık olan sözcükler, rahat okuyabilen ancak yine de yönlerini kavrayan insanlar için harikadır. Bu olgu yalnızca kitap okuyarak geliştirilebilecek bir şeydir. Kitap okumak zekayı ve kültür seviyesini arttırırken aynı zamanda akışkan ve problemsiz konuşma üslubuna sahip olmanızı sağlayacakken üstelik birçok aktiviteye karşı en ucuz yollu dinlenme aracıdır. Eve kapandığımız ve hayatı, yaşamı sorguladığımız şu dönemlerde okumayanlar veya okumayı her daim sürdürmek isteyenler için naçizane kitap tavsiyesinde bulunmak istedik.

1- KÜRK MANTOLU MADONNA

SABAHATTİN ALİ tarafından 1948 yılında yayımlanmış adeta Türk romanları içerisinde başyapıt diyebileceğimiz nitelikte romandır. Romanı okurken dünyanın en aptal, en basit, en zavallı adamının bile neler yaşayabileceğini, ne derece karmaşık bir ruha sahip olabileceğini kavrayamamış olduğunuza hayret edeceksiniz.

2- 1984

GEORGE ORWELL’ın kaleme aldığı politik bir romandır. Distopik romanların babasıdır diyebiliriz. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde okuyacak olursak sizi daha fazla düşünmeye iteceğini iddia ediyorum.

3- SERENAD

ZÜLFÜ LİVANELİ’nin muhteşem kalemi, muhteşem tabirleriyle aşk, sanat ve bilimin perçinlendiği okurken hem duygulandırıp hem de sorgulatacak bir romandır. Romanın adını aldığı şahane parça “serenade” dinlerken okumanız tavsiye edilmektedir…

4- MASUMİYET MÜZESİ

İddia ediyorum okudukça okuyasınız gelecek, hiç bitmesin isteyeceksiniz. Ve yine iddia ediyorum bittikten sonra kendinizi kitabın içerisinde bahsettiği eşyaların yer aldığı müzeye atacaksınız. ORHAN PAMUK’un büyük bir incelikle kurguladığı roman ve müze sizi hayrete düşürecek. “nasıl yanii müze gerçek olmalı” diyeceksiniz. Daha fazla spoiler vermeden noktalıyorum.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.