-Ünlü WEB sitesi Silk Road‘a bağlı yaklaşık 1 milyar dolar değerinde  Bitcoin  yedi yıl sonra 4 Kasım 2020, tarihinde başka bir hesaba taşındı.

-Taşınan miktarın halen kayıp olan yaklaşık 5,5 milyar doların bir parçası olduğuna inanılıyor.

-Kayıp hazinenin nerede olduğuna dair bir çok teori mevcut.

Silk Road online işlemlerinin kapanmasından yedi yıl sonra, 444.000 Bitcoin’e ne oldu?

Bitcoin’in ilk gerçek kullanım alanı olan Silk Road, yasadışı bir çok materyali satın almak için popüler olan gizli bir pazardı ve oldukça ses getiren bir soruşturmanın ardından 2013 yılında FBI tarafından kapatıldı.

Ancak FBI arşivleri 173.991 Bitcoin’in (o sırada 33.6 milyon dolar değerinde) ele geçirildiğini söylesede, bazı araştırmacıların hala hesaba katılmadığını düşündüğü 444.000 Bitcoin’den ses yok.

04.11.2020 tarihinde, bugünkü fiyatlarla 1 milyar dolar değerinde olan ve araştırmacıların bir Silk Road hesabına kadar izleyebildiği 70.000 Bitcoin, yedi yıldır ilk kez taşındı. Şu anda değeri 5,5 milyar doları aşan kayıp bir hazinenin sadece bir parçası. Salı günü gerçekleşen transfer, birisinin kayıp hazinenin en azından bir kısmının kilidini açmak için anahtarları bulduğuna dair spekülasyonlara yol açtı.

Ne kadar paranın söz konusu olduğuna, hesaba katılmayan fonlara kimin sahip olduğuna ve bunların nerede olabileceğine dair pek çok teori var.

Korkunç Korsan Roberts ve sözde 444.000 BTC

2013’te yapılan bir analize göre Silk Road, iki yıl boyunca yaklaşık 1,2 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi; yaratıcısı ve “Korkunç Korsan Roberts” olarakta bilinen Ross Ulbricht’in sadece komisyon olarak 80 milyon dolar topladığı düşünülüyor.

ABD polisi, Ulbricht soruşturmasında 173.991 Bitcoin ele geçirmiş olsa da, Mystery Archive web sitesi, işlem verilerinin analizine dayanarak, yaklaşık 444.000 Bitcoin’in hiçbir zaman hesaba katılmadığını iddia ediyor. İki ayrı müebbet hapis cezasına çarptırılan Ulbricht’in fonlarını başka bir bilgisayarda sakladığı düşünülüyor.

2010 yılında Tokyo’da Silk Road’un doğmasından bir yıl önce işlemlerine başlayan ve 2013 yılına kadar dünya çapındaki Bitcoin işlemlerinin
% 70’inden fazlasından sorumlu olan Mt.Gox borsası tarafından yönetilen 650.000’den fazla Bitcoin çalındı.

Dark web konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan ve faaliyet gösteren yasadışı borsaları ilk derinlemesine ifşa eden “Silk Road” kitabının yazarı Eileen Ormsby ‘ e göre kayıp Silk Road Bitcoinlerinin bir kısmı Mt Gox fiyaskosunun bir parçası olabilir.

Mt.’nin CEO’su ve sahibi olan Mark Karpeles hack sırasında borsanın Silk Road hesaplarına erişimi kontrol ediyordu ve bu sebeple zimmetine para geçirmekle suçlandı, ancak kısa süre önce daha az rekor tahrifat suçundan suçlu bulundu ve 2019 yılında bir Tokyo’da ertelenmiş hapis cezası aldı.

Aslında kendisi ABD makamlarına İpek Yolu ile ilgili araştırmalarında yardım etmiş, hatta bir noktada Korkunç Korsan Roberts olduğuna inanılıyordu.

Yüz binlerce Bitcoin’in hala kayıp olabileceğini iddiası bununla da sınırlı değil.

2015 yılında news.Bitcoin.com, Silk Road sitesine akıl hocalığı yaptığı iddia edilen Roger Clark’ın takma adı “Variety Jones” un hikayesini yayınladı.

Jones, 2015 yılında My Planet Ganja adlı bir forumda “SR [Silk Sroad] için zarf hesaplamalarım, henüz hesaba katılmayan 400.000 BTC’ye yakın olduğunu gösteriyor,” diye yazdı. Ardından bir FBI ajanının, Ulbricht’e ait olan ve 300.000’den fazla BTC içeren bir cüzdana sahip olduğunu iddia ederek onu ele geçirmek için taciz ettiğini söyledi.

Aslında, birden fazla ajanın bu suça karıştığı ortaya çıktı; iki federal ajan, Carl Mark Force ve Shaun Bridges ikili ajan olarak hareket ederken binlerce Bitcoin çalmaktan hapse atıldı.

Bazıları ayrıca Federallerin siteye erişmesine yardım eden eski Silk Road yöneticisi Curtis Green’in rolünü sorguluyor.

Kısa bir süreçöce Curtis Green tarafından yapılan açıklamada, son araştırmanın ortaya çıkardığı 444.000 sayının makul olduğunu ve “riskten korunma seçeneği” kullanılarak Silk Road’a dayanabileceğini, böylece potansiyel kayıpların veya kazançların daha fazla yatırım yaparak dengeleneceğini söyledi.

Fonlara ne oldu?

Bridges, Ulbricht’in dizüstü bilgisayarından ele geçirilen araçtan 2015 yılında yaklaşık 800.000 $ değerinde Bitcoin çaldığını itiraf etti. İpek Yolu soruşturmasından çıkarıldıktan sonra  özel bir cüzdana erişim kazandığı kanıtlandığında 700.000 dolar daha çalmaktan suçlu bulundu.

Ulbricht’in annesi Lyn Ulbricht, 2016 yılında news.Bitcoin’e verdiği bir demeçte “Yolsuzluğun bildiğimizden çok daha fazla olduğuna ve hala hesaba katılmamış muazzam miktarda para olduğuna inanıyorum. ” dedi.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.