DENEMELER OLUMLU YÖNDE

Geçmişten günümüze kadar tarihte yaşamış medeniyetler astronomi ilminden istifade ederek kıtlık sel deprem gibi doğal afetleri olmadan önce bilmeye ve bulmaya çalışırlardı. Aztek inka mısır medeniyetleri gökyüzünü gözlemleyip yeryüzündeki değişimleri tahmin edebiliyorlardı bilinen Kuranda Yusuf Peygamber firavunun rüyasını tabir ve tefsir etmiş gün,saat yıl ve her türlü hesapları yaparak kıtlık gelmeden önce mahsülleri ve ürünleri depolamış kıtlık geldiğinde ülke bu kıtlıktan etkilenmemiş ve hatta Yusuf Peygamber civardaki kıtlık yaşayan ülkelere yardım ettiği gibi onlara depoladığı ürünleri satarak mısırı çok zengin bir ülke haline getirmişti. Yusuf Peygamber bu ilahi işleri iyi analiz edebilmek için devrinin matematik,astronomi ve fen gibi ilimlerine de sahipti hatta mısırlı astronomlar müneccimler Nil’in taşmasının ne zaman olacağını hesaplayabiliyorlardı bugün günümüzde de bu ilimlerden faydalanabilme şansımız varken maalesef dünyanın tamamı bu kadar gelişmiş teknolojilerine rağmen bir halt beceremiyorlarsa şu kadarını söyleyebiliriz ki ya ilimleri eksik ya yetişmiş elaman sıkıntısı çekiyorlar. Kapsamlı,köklü kadim medeniyetlere bakıp bunları anlamaya çalışmak hangi yöntemlerle buna çözüm buluyorlar anlamak gerekli.

Günümüzde yapay zekayla bu işi gerçekleştirmeye çalışma denemeleri var ama ne düzeyde bir ilerleme sağlandı bir bakmak gerekir. Fabrikalardaki üretim bantlarından ilaçlardaki karmaşık bileşenlerin yapısını çözmeye kadar birçok farklı alanda aktif olarak kullanılan yapay zeka teknolojileri, her geçen gün daha geniş bir kapsama yayılıyor. Yani eskiden sürekli tekrarlayan işlerde makine ve robotların ‘çok daha iyi‘ hale gelmesi için tercih edilen teknolojiler günümüzde doğa olaylarını önceden tahmin edilmesi gibi durumlarda devreye giriyor.

GOOGLE ARTIK UYARI GÖMNDEREBİLİYOR!

Son olarak, Google Public Alerts Yapay zeka teknolojileriyle doğal afet tahmini Google, yıllar boyunca FEMA gibi devlet kurumlarından gelen uyarıları, haritalar ve arama gibi uygulamalara ekleyerek kullanıcıları doğal afetler konusunda uyardı. Şimdi ise yapay zekâ (AI) teknolojileriyle birlikte kendi tahminlerini yapabilir hale geldi. Hindistan Merkez Su Komisyonu ile gerçekleştirilen iş ortaklığı sayesinde Google artık ülkedeki su baskınları öncesinde insanlara uyarı mesajı gönderebiliyor. Programının bir parçasını olarak Hindistan’da kullanılan yapay zekâ teknolojileri bunun en somut örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.Tahminler gerçeği ortaya çıkarıyor. Bu tahminler sadece makine öğrenimiyle gerçekleşiyor. Yağış kayıtları ve su baskınlarına dair simülasyonların kullanıldığı veriler aslında daha sonrasında tüm detayları ortaya çıkıyor. Nehir seviyelerinin belirli bir yüksekliğe ulaşması ya da arazide benzer bir durum gerçekleşme modelleme konusuna büyük önem taşıyor. Bu bilgilerle yalnızca bir su baskınının ne zaman ve nerede gerçekleşebileceğini değil, aynı zamanda olayın ciddiyetini daha doğru bir şekilde tahmin edebilen bir rapor ortaya çıkabiliyor. Haziran’dan bu yana gerçekleştirilen Google ve Merkez Su Komisyonu arasında gerçekleşen iş ortaklığı aslında kendisini yeni yeni gösteriyor da denebilir. Evet az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi Google aslında uzun süredir Google Public Alert programıyla uyarılar yayınlıyor. Aslında bu uyarılar Google Arama, Haritalar ve Google Now gibi uygulamaları kapsıyor. Aslında bu uyarılar ABD, Kanada, Japonya ve Brezilya dahil olmak üzere bir düzinenin kamu kurumları tarafından da benimsenmiş durumda.
Evet geçmiş medeniyet ve toplumların yöntemi ile günümüz teknolojileri harmanlanabilir ise farklı sonuçlar alınabilecektir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.