Reddit-Gamestop hisselerinde neler oluyor?

Reddit kullanıcıları Wall Street ve dünya borsalarına sıkı bir ders verdi.

Oyun firması Gamestop,  Wall Street ve Reddit kullanıcıları arasında savaşa sebep oldu. Dijital oyunların yaygınlaştığı modern dünyada zor günler geçiren Gamestop şirket hisseleri rekor fiyata yükseldi. Peki bu nasıl oldu?  Reddit balinaları ve sermaye baronlarını nasıl dize getirdi?

Reddit-Gamestop hisseleri tarihi zirvesine taşıdı.

Gamestop çağa ayak uyduramamış halihazırda CD ile oyunlar satmaya çalışan, oyun konsolları satarak geçimini sağlayan Amerika’da bir şirket. Zarar üzerine zarar açıklayan ve şubelerini kapatmaya başlayan şirket, büyük bir başkaldırının ana kaynağı haline geldi. Wall Street’te işlem yapan aracı kurum ve fon yöneticilerinin gücü tartışılmaz. Bu o kadar büyük bir güç ki, istenilen şirketin ocağına incir ağacı dikip bir diğeri zamanın en değerlisi yapabiliyor. Melvin Capital bunlardan bir tanesi ve  Gamestop üzerindeki hamleleri Reddit kullanıcılarının da tarihin en büyük örgütlenmesine imza atmalarına sebep oldu.

Gamestop firmasının durumunu anlamak ve şirketin batacağını tahmin etmek için  müneccim olmaya gerek yok. Bunun farkında olan Wall Street simsarları, firmanın batışından kar elde edebilmek için kısa pozisyon ya da “short” diye tabir edilen hamleye başvuruyorlar.

Borsada short position açmak, elde olmayan bir finansal varlığı başkasından (aracı kurumdan) ödünç alarak satmasına verilen isimdir. Kısacası short alan firma bu hisselerin düşeceği üzerine bahse giriyor ve düşüşe oynayarak kara geçtiği gibi ilgili firmayı iflasa sürüklüyor diyebiliriz. Ya da iflas sürecini hızlandırarak firmanın çok daha büyük zararlar elde etmesini sağlıyor da denebilir.

Reddit’ten büyük ve tahmini güç hamle!

Herşey Reddit’te bulunan WallStreetBets grubundan bir Reddit kullanıcısının büyük şirketlerin hareketleri ile Gamestop hisselerinin piyasa değerinin altına düşeceğini iddia etmesi ile başladı. Açılan konu başlığında hisse değerinin ne şekilde düşeceği açıklanmıştı. Bir şekilde kullanıcılar kendi aralarında konuştuğu hissenin kontrolünü ele almak ve Wall Street yatırımcılarına bir ders verme hayali bir anda gerçeğe dönüştü. 

Durumu fark eden bir Reddit kullanıcısı ise tam 54.000 dolarlık işlem açarak Reddit’te paylaşıyor. Hisse fiyatı bir anda 3-4 dolardan 20 dolara kadar yaklaşıyor. Bu alım sonrası Reddit üzerinden büyük bir örgütlenme başlıyor ve kişi başı 300 dolara kadar yükseliyor. Gamestop hisseleri sadece bir hafta içerisinde %275‘in üzerinde bir getiri sağlıyor. Bu durum ise Gamestop için short açan şirketleri büyük zarara uğratıyor.

Reddit-Gamestop’ a Karşı Elon Musk

Sonrasında büyük  TV kanalları ve ekonomistler hisse alanların zarar edeceğini ve şirket hisselerinin dibe vurmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyorlar. İşte burada  Elon Musk devreye giriyor ve Reddit harekatının aslında büyük şirketlere bir savaş olduğu söylüyor. Sıra küresel güçlerin bireysel kullanıcılar tarafından kendi silahları ile vurulmasına geliyor.

Reddit kullanıcılarının bir çoğu belkide hayatlarında ilk defa hisse senedi alarak  Wall Street firmalarına savaşa kalkışıyor. Çoğu savaşa geri dönmemek üzere giden askerler gibi, yatırdıkları bu paranın geri gelmeyeceğini bilerek işlem açıyorlar. Sonuçta muhteşem Amerikan demokrasisi ve serbest piyasası Robinhood, Interactive Brookers, Charles Schwabb gibi aracı kurumların sunucularını kapatarak Gamestop hisselerinin işlemlerini durduruyor. Hatta hisselerini satmayan küçük yatırımcıların hisselerini de onayları olmadan aracı kurumlara zorla sattırıyor.

Tabi böyle bir gücün ortaya çıkmasıyla, yeni dalga kripto para piyasına sıçrıyor ve #dogecoin kısa süre içerinde %800 yükseliyor, sonra Elon Musk Twitter profilinde açıklama kısmını siliyor ve #bitcoin yazıyor ve %10 yükseliyor, işte manipülasyonun babası..

Reddit hareketi borsa tarihinin en büyük dalgalanmalarından birisine sahne oluyor ve bu olay BIST dahil, dünyanın bir çok noktasında da önemli hareketlere sebep oluyor.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.