PLASEBO ETKİSİ UYANMALI MI?

Bana öyle geliyor ki, bir ya da iki nesil sonra insanların esareti sevmelerini sağlayan ilaçlara dayalı bir sistem geliştirilmiş olacak. Böylece bütün
toplum acı vermeyen bir toplama kampım dönüştürülecek ve insanlar hürriyetlerinin ellerinden alınmasından mutlu olacaklar; çünkü propaganda ya da ilaç kullanarak beyin yıkama sonucu insanlar isyan etmeye dair bütün arzularından arındırılmış hâle gelecekler.
Aldous Huxley, 1959 Propagandanın ustaca ve sürekli uygulanması sonucunda insanların cenneti, cehennem veya tam tersi bir şekilde sefil bir hayatı da cennet olarak görmeleri sağlanabilir.
Adolf Hitler 1935 “ABD’de tarikatların ve dinin etkisi derin. Dışandan bakınca pek görünmüyor ama ABD’de dinin ve tarikatların ekonomi, düşünce hayatı ve siyasette müthiş bir etkisi vardır. Elinizdeki dolara bakın, üzerinde ‘Biz Tanrıya güveniriz’ yazar. “ABD toplumunun % 73’ü kendini Hristiyan olarak tanımlıyor ve Katolikler % 25. Protestan Hıristiyanlar ise % 28 dolayında. Nüfusun geri kalan kısmı “diğer Hıristiyanlar”, “Yahudilik”, “Budizm”, “İslam” ve “Hinduizm”. ABD’nin 2020 sonundaki nüfusu 330 milyon civarında Amerika’da “Bible Belt” yani “İndi Kuşağı” coğrafi olarak ABD’nin güneydoğu ve güney orta eyaletlerini kapsayan toplumsal bakımından muhafazakâr Evanjelist Protestan Hıristiyan nüfusu
tanımlıyor. Bunlara “Siyonist Hıristiyanlar” da deniliyor. Amerikan seçmenlerinin geleneksel olarak oy verdiği partiler, Protestanlarda Cumhuriyetçiler, Katoliklerde Demokratlar öne çıkıyor. Amerikan Yahudilerinin % 86’sının da Demokrat Parti’ye oy verdiği yapılan araştırma sonuçlarında görülüyor.
Şimdi Trump ve Bidden kimlerin adayları?

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.