İnsanoğlu petrolü ilk olarak şifa amacıyla kullandı. Amerikan Kızılderilileri,
petrole “şifa yağı” ve “yanan su” derken, beyaz Amerikalılar da “kaya yağı” olarak adlandırdılar. Petrol romatizma ve kas ağrılarına iyi geliyor, hatta baş ve diş ağrılarına da. Ancak şifa yağını Amerikalı Avukat George Bissel ile Kimya Profesörü Benjamin Silliman 1870’te aydınlatma aracı olarak kullanmaya başladı. Onlar kitlesel savaşların, her elli yılda bir bu kirli suyun çıktığı bölgenin haritasıyla rejimlerinin değişeceğini biliyor muydu? İki büyük savaşı atlatan dünyanın bu uğurda daha nice savaşlara gebe kalacağını akıllarının ucundan geçirmemişlerdi.

Alfred Nobel de dinamidi insan hayatına hizmet etmek amacıyla bulduğu gibi, petrolü aydınlatma aracı olarak kullanmaya başlayan şahıs da bu buluşuyla insanlığa büyük katkıda bulunduğuna inanmıştı. Yüzyıl boyunca bu maddenin çıktığı topraklarda akan kanlar kaya yağı ile yarışıyordu.

PETROL ÇELİŞKİSİ

İmparatorluklar yıkılıyor ve onların cesetleri üzerinde yeni yeni devletçik denen küçük aşiret idareleri kuruluyordu. Sadece Osmanlı İmparatorluğu’nun toprakları üzerinde kurulan devlet sayısı 50’yi bulmuştu. Kanlı, kirli ve neredeyse bulunduğu günden bu yana bedelini hep insan hayatıyla alan ve ancak o kadar da insanoğlunun vazgeçilmezi olan petrol, dünyada istihbaratçılık mesleğinin profesyonel ve zamandan daha hızlı olmasını sağlayan en büyük sebeptir. Tıpkı, kendi bedenini yiyerek hayatta kalabilme çabası veren bazı Yunan tanrıları misali petrol, insanlığa bir yandan ışığı getirirken bir yandan da onun hayatını elinden alıyordu.

PETROL BİR DAMLA KAN KADAR DEĞERLİ

İnsanoğlu kendi bireysel yaşamını güzel kılmak için milyonlarca türdeşinin hayat hakkını elinden alıyor. Bu çelişki acaba başka canlı türlerinde bu boyutta mıdır? 19. yüzyılda Kızılderililerin şifa amaçlı kullandıkları petrol, Avukat George Bissel, Kimya Prof. Benjamin Silliman’ın ortak çalışmaları sonucunda önce aydınlanma aracı olarak kullanıldı ve içten patlamalı motorun icadı ile birlikte insan hayatının her alanına girdi. Ardından Amerikalı JoRockfeller’ın Standard Oil’i ile Hollanda-İngiltere ortaklığı ile kurulan Royal-Shell şirketleri dünya tarihini değiştiren bütün önemli olayların baş aktörü, yönlendiricisi ve müsebbibi olarak hep yer aldılar.   

Aslında petrolün aydınlatma aracı olarak kullanıldığı 1870’ten itibaren kapsamlı istihbaratçılar savaşı sürmektedir. 19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyıl, petrol yüzyılıdır. 20. yüzyılda imparatorlukların yıkılması, iki büyük savaşın çıkması ve milyonlarca insanın öldürülmesinin tek sebebi petrole hâkimiyettir. İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in “Bir damla petrol bir damla kan değerindedir.” sözü, bu gerçeğin en özet ifadesidir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.