Çalışan ve çalışmayan her insanın yaz mevsimi hayalidir tatil yapmak. Ancak tatil kültürü her ülkede farklı olmakla birlikte ülkemizde gittikçe benzerlik gösteren Avrupa tarzı tatil kültürü yaygınlaşmıştır. Tur şirketleri ile erken rezervasyon ve kampanyalardan yararlanmak neredeyse tüm çalışanların yaz tatili planlarının vazgeçilmez bir parçası oldu.

Pekala Koronalı Pandemi Günlerinde Tatil Nasıldı?

Dünya Sağlık Örgütü WHO’ nun mart ayında COVID-19 salgını için pandemi ilanından sonra tüm dünyada tam bir değişim yaşandı. Hayatın her alanında bu değişim hissedilirken yaz tatili planları da bundan nasibini aldı. Bırakın tatil planı yapmayı, yapılmış tüm planlarda iptal oldu. Pek çok tur şirketi iflas ederken, sektörden en çok etkilenen her yıl doluluk oranları %100 bulan sahil kentlerindeki oteller oldu.

Hasta sayısının azalması ile birlikte kısıtlamaların azalması yeniden tatil planlarının yapılmasına neden olsa da, güvenli tatil arayışı başladı.

Güvenli tatil nedir?

Dünya Sağlık Örgütü güvenli tatil kriterlerini açıkladı. Buna göre;

-Sosyal açıdan uzak bir otelde konaklama rezervasyonu yapın.

-Başkalarıyla etkileşimi sınırlandırmak için özel bir tatil evi kiralayın.

-Sosyal açıdan insanlardan uzak yolları tercih edin.

-İnsanlarda uzak bir yerde kamp kurun.

-Geleneksel tatil modelini unutun.

Bu kriterler eşliğinde en iyi güvenilir tatil modeli insanlardan uzak, yalnız, her tür ekipmanla donanımlı halde kendini dağlara vurmak gibi görünüyor. Bu arada lütfen kaybolmayın!

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.