Microsoft Dijital Para Sahiplerini Yeni Kötü Amaçlı Yazılımlardan Haberdar Olmaları Konusunda Uyarıyor!

Microsoft Security Intelligence (MSI) 27 Ağustos tarihinde attığı bir tweet’te aynı zamanda Windows kullanıcısı olan kripto para birimi sahiplerini, kripto cüzdanlarındaki fonlarının yeni bir kötü amaçlı yazılım nedeniyle tehlikede olabileceği konusunda uyardı.

Windows kullanıcılarından kripto cüzdan kimlik bilgilerini, kredi kartı bilgilerini ve diğer değerli bilgileri çalan Anubis adlı yeni kötü amaçlı yazılımın Loki kaynaklı bir kodu kullandığı düşünülüyor.

MSI’ya göre, kötü amaçlı yazılım ilk olarak Haziran ayında yeraltı siber bir suçluda keşfedildi ve aylardır Android akıllı telefonlarını hedefleyen başka bir güçlü bankacılık Truva atıyla aynı adı taşıyor.

MSI, kötü amaçlı yazılımın kontrol edilebilir göründüğünü vurgulayarak, yalnızca “sınırlı gibi görünen, şimdiye kadar sınırlı sayıda indirme URL’si ve C2 sunucusu kullanan ilk kampanyalarda” kullanıldığını belirtti.

Bazı web siteleri insanları Anubis’i indirmeleri için kandırıyor, ardından kötü amaçlı yazılım bilgileri çalıyor ve bunları bir HTTP POST komutu aracılığıyla komuta ve kontrol sunucularına gönderiyor.

MSI

MSI, tehdidi izlemeye devam edeceğini söylüyor. Siber güvenlik uzmanları, indirmeyi önlemenin tek yolunun şüpheli görünen herhangi bir e-postaya tıklamamak olduğunu söylüyor. Çünkü orijinal kod Loki, kurbanlarını hedeflemek için sosyal mühendislik tekniklerini kullanıyor
ve e-posta yoluyla ekler gönderiyor bunun yanında bir kez tıklandığında yazılım bilgisayarınıza yüklenerek kripto cüzdanlarınızı tehdit ediyor.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.