Tüm dünyada COVID-19 pandemisi sürerken dillerde ve kalplerde tek bir kural var: maske tak ve sosyal mesafeye dikkat et

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) korona virüs salgının pandemi ilan etmesinden sonra en temel sorun bu hastalıktan nasıl korunabiliriz konusu oldu. Maske takmak ve hijyen kurallarına dikkat etmek, sosyal mesafeye uymak virüse yakalanmamanın en temel anahtar kuralı olduğu açıklandı. Özellikle maske kullanımı virüsten korunmada ilk basamak

Pekâlâ, dünyada ve toplum olarak ülkemizde maske takma ve kullanma ne kadar doğru?

Fil tipi maske: Sık kullanılan bir yöntem olup, maske ipleri kulaklara takıp, burnun altında olması durumudur. Burun maske üst sınırından yukarı uzanarak fil hortumu görünümü alır. Nefes almak kolay olup maske içinde insanın kendi verdiği soluğu solumama halidir. Bu şekilde zihin açıklığı en üst düzeydedir.

Eşek ağızlık tipi: Maske ipi kulak arkasında olup maske tamamen çeneye yerleştirilmiştir. Değişik amaçlarla kullanılabilen bu tip maske takmada sakal saklamanın yanında maske içine yerleştirilen kuruyemiş ile beslenme de yapılabilir.

Ninja tipi maske: siyah, bez ve kalın kulak iplerinden oluşmuş maske tipi olup sıklıkla korona günlerinde marketlerde yağma zamanı kullanılmak için üretilmiştir. Çok yönlü, ince, esnek ve nefes alabilen bir maske tipi olup polisten kaçanlara tavsiye edilmektedir.

Cerrahi maske: fiyat avantajı ile diğer maskelere göre daha sık kullanılan cerrahi maske burundan çeneye kadar sosyal seviyesi düşük insanları korumak için üretilmiştir. Yüz ve diş bakımı olmayan insanların tercihinden dolayı DSÖ pandemi zayıflamasına rağmen toplum içinde takılmasında ısrar etmektedir.

N95 tipi: N11 online alışveriş sitesinde 95 liraya satılan N95 maske, fiyatından da görüldüğü gibi en pahalı maskedir. Maskenin önündeki filtreli özel tasarımı ile ağız kokusunun karşıdaki insanlar tarafından fark edilmemesi önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Korona tedavisinde sarımsak kullanımı yaygınlaşırken bu konuda en kullanışlı maske durumundadır.

Bilim insanları davranışlar, kişilikler ve maske takma arasındaki bağlantı ile ilgili çalışmalarına devam ederken siz hangi tip maske kullanıyorsunuz?

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.