BBC’nin araştırmacı gazetecilik programı Africa Eye, dünyadaki diğer devletlerin Libya’daki savaşa nasıl müdahil olduklarının incelendiği bir haber dizisi kapsamında 3 geminin izini sürdü. Haber BBC Türk ‘te Yayınlandı

Bu gemiler hangi gemilerdi;

1- Mayıs 2019’da Libya’ya giden AMAZON

2- Ocak ayında Tunus’a gideceği bildirilen ve daha sonra Libya’nın başkenti Trablus’a yönelen BANA

3- Şubat ayında önce Trablus’a sonra Misrata’ya gönderilen ANA.

BBC , Türkiye’den giden bu gemilerle Libya’ya silah gönderildiğini tespit ettiğini iddia ediyor.

BBC, araştırmaları sonucu elde ettiği bulgulara ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığıyla temas kurdu ve görüş istedi. Ancak BBC’ye herhangi bir açıklama yapılmadı.

İtalyan yetkililer 2 hafta önce Bana’nın 6 aydır tutulduğu Cenova Limanı’ndan ayrılmasına koşullu olarak izin verdi. Cenova Savcılığının kararı uyarınca gemi Türkiye limanlarına yalnızca yük indirmek için yanaşabilecek. Libya’ya ise ancak Avrupa Birliği üyesi bir ülkeden geçerek gidebilecek.

Lübnan bandıralı geminin Türkiye’den Libya’ya silah ve askeri araç sevkiyatı için kullanıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturmada, kaptan Youssef Tartoussi hala ev hapsinde tutuluyor. Tartoussi, “uluslararası silah kaçakçılığı”yla suçlanıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 29 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “Suriyeli paralı askerlerle Türk savaş gemilerinin son günlerde Libya topraklarına ulaştığını görüyoruz. Bu, Berlin’de varılan anlaşmanın açık ve ciddi ihlalidir. Verilen sözler tutulmamıştır” demişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise Macron’un sözleri için “gerçek dışı” demiş, Fransa’yı “Libya’da krizin başladığı 2011’den bu yana yaşanan sıkıntılarda esas sorumluluk Fransa’nındır. Bu ülkenin Libya’daki doğal kaynaklar üzerinde söz sahibi olmak için (General Halife) Hafter’e koşulsuz destek verdiği bir değildir” diyerek eleştiride bulunmuştu.

Bu güne kadar başta İsrail olmak üzere ABD ve ananesinin hatta çok zaman AB ülkelerinin uluslarası hukuka aykırı bir çok davranışına sessiz kalmak zorunda bırakılan Türkiye artık kuralına göre oynuyor. Tarihin tamamında savaş suçları ile kazandıkları savaşların zaferleri ile övünen Haçlı kafasını yıkmak yine Şanlı Türk Devletine nasib olacak ve Dünya bunu anlamaya başladı..

Görüşelim Aksatmayalım..

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.