Kültür ve İnsan

“Kültür, maddesi ve üslubu ile bir iman sistemi çevresinde oluşan hayattır. Her türlü insan başarıları kültüre dahildir.”

Ortak doğa ve iklim şartlarına, ortak geçim tarzlarına yahut ortak inanç yapılarına din gibi sahip olmak, kültürleri belirli ölçülerde benzeştirirse de, hiç bir zaman aynı kılamaz. Ortak geçim şartları içinde farklı üsluplar kurulabilir, yine ortak inanç sisteminin hayata geçirilmesinde yani kültürleşmesinde değişik biçimler ortaya çıkabilir. Ayrıca, hayatın bir inanç sistemi çevresinde oluşturulmasından söz ederken, bu sistemin hayatın bütününü kapsayan geniş bir kavram olarak kullanıldığı düşünülmelidir.

Allah’a imandan başlayıp, yaşayan hurafelere, toplumsal kurumlara, devlete, kanunlara, beşeri ilişkiler düzenine, kültürün değer skalasına kadar uzayan bir inanç-güven sistemi anlaşılmalıdır. Bu durumda, her toplumdaki ağırlığı farklı olmakla birlikte, dinde bu inanç sistemi içindedir. Bu yüzden, sisteme milli iman yahut kültürel iman diyoruz. Sonuç olarak, her kültürün özgünlüğünün, onun varlık yapısından doğan bir zorunluluk olduğunu söyleyebiliriz.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.