Koronavirüs Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkmış ve Mart 2020 tarihinde tüm dünyada vaka sayısının çok olmasından dolayı pandemi olarak ilan edildi.

Yeni gelişen bir virüs olduğu için tüm dünyadaki bilim adamları şaşkındı. İlk başlarda sadece üst ve alt solunum yollarını tuttuğu ve özellikle alt solunum yollarını tuttuğu zaman pnömoni nedeni ile ölüme yol açtığı tespit edildi.

Ancak virüsün etkisi bunla sınırlı değildi. Halk yolda yürürken aniden ölen kişileri görünce paniğe kapıldı ve bu konuda bilim adamları virüsün burundan direkt olarak beyne geçtiğini ve solunum merkezini inhibe etiğini kanıtladı.

İlk kez yeni doğan bir bebekte korona virüs tespit edilmesinden sonra anne sütünde koronavirüs izole edildi ve bebeğe anne sütü vasıtası ile korona virüsün geçtiği görüldü. Bu araştırma ile virüsün insanın tüm vücut sıvılarına geçtiği kanıtlanmış oldu.

Olay sadece bu kadarla kalmadı. OuagaII Üniversitesinde çalışan Burkina Faso’lu bir grup bilim adamı koronavirsüsün cinsel etkilerini araştırdı ve virüsün cinsel etkilerini Medical Reseach Journal of OuagaII dergisinde yayınladılar.

Araştırmaya göre koronavirüs bulaşan insanların semptom varlığında bağımsız olarak cinsel isteksizliklerinin olduğu tespit edildi. Bu cinsel isteksizliğin başlangıçta psikolojik olduğu yönünde değerlendirmeler yapıldığını belirten yazarlar araştırmayı derinleştirince şok edici bilgilere ulaştılar.

Yapılan araştırmada koronavirüs erkeklerin menisinde tespit ettiler. Bu tespitten sonra virüsün testislerinde bulunan seminifer tübüllerde salgılanan sıvıdan geldiğini tespit etiler.

Araştırmacılar çalışmanın halen devam ettiğini ve cinsel iktidarsızlığın kalıcı mı yoksa geçici mi olduğunu tespit etmek için uzun dönem çalışmanın başlatıldığını belirttiler.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.