Kenevir Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyormu?

Kanadalı uzmanlar tıbbi kenevirin COVID-19 ‘a karşı koruma sağlayabileceğini iddia ediyorlar. Bu fikre, kanser ve Crohn hastalığı tedavisinde kenevir kullanımına dair araştırmalara dayanarak varıyorlar.

Tıbbi Kenevir
Kenevir Koronavirüs tedavisinde etkilimi?

Birçok bilim adamı COVID-19’a karşı aşı veya ilaç gibi tedavi yöntemleri hakkında araştırmalar yaparken, bazıları da geleneksel araştırma metodlarının yanında alternatif tıp çözümlerinide araştırıyor.

Örneğin, Remdesivir gibi bitkilerden edinilen ve aslında ebolaya karşı yapılmış ilaçları denediler. Ayrıca Almanya’da daha önce kanser immünologlarının geliştirdiği bir tedavi yöntemi, COVID-19 aşısı için yapılan ilk klinik araştırmalarda kullanılıyor.

Fransızlar ise sigarada bulunan nikotinin COVID -19 ‘a karşı etkili olduğunu ispatladılar.

Şimdi de Kanada, bunlara ek olarak, psikoaktif maddeler içeren kenevir sayesinde hücrelerin COVID-19‘ a karşı korunabileceğine dair bir araştırmanın bulgularını yayımladı.

Eğer bu çalışmanın sonuçları bilimsel yöntemlerle onaylanırsa, kenevirin de nikotine benzer etkisi olduğunu söylemek mümkün olacak. Fakat araştırma aynı alanda çalışan bir kaç bilim kurulu tarafından onaylanmadı, araştırmanın ilerleyebilmesi için bu onaylar şart

Lethbridge Üniversitesi’nde araştırmayı yürüten Dr. Kovalchuck, yaptığı açıklamada, “COVID-19 ile ilgili bu sonuç, eklem iltihabı, Crohn hastalığı, kanser ve diğer hastalıklarla ilgili yaptığımız araştırmalara dayanıyor” diyor.

Akciğer Bağlantısını Engelliyor

Kanadalı bilim adamı COVID-19 un akciğer hücrelerine yapışarak çoğaldığını, nikotin gibi kenevirinde bunu engelleyebileceği tezine dayanarak bu araştırmayı sürdürüyor.

Henüz hakem denetiminden geçmemiş olan kenevir hakkındaki bu makaleye preeprints.org üzerinden ulaşabilirisiniz.

Aşı savaşları ile ilgili yazdıklarımızı unutmamak gerekiyor. Bu araştırmaların müsbet gerçek sonuçlar doğuracağını kesinlikle biliyoruz. Bunun gibi ilginç makaleler yakaladığımızda buraya yazacağız. Fakat bize göre salgın siyasi bir kompliman ve artık bitti. Bunuda bir not olarak paylaşalım istedim. Saygı bizden.

Görüşelim aksatmayalım

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.