Kemiksiz Ivar, Tarihteki En Acımasız Viking Olarak Bilinir.

Kemiksiz Ivar , Viking tarihinde öne çıkan isimlerden biri ve 9. yüzyılda İngiliz kıyılarında karaya çıkan Vikinglerden olduğu varsayılıyor. Aynı zamanda İngilizlere göre Ivar’ın cehenneme gönderilmiş bir pagan iken Vikinglere göre ise insanüstü güçlere sahip bir yaşayan tanrı olduğuna inanılıyor. İngilizler tarafından böyle düşünülmesinin en büyük sebebi destek almadan yürüyemiyor oluşuydu. Çoğu tarihçi Ivar’da “Cam Kemik Hastalığı” olarak bilinen osteogenesis imperfecta olduğunu düşünüyor. Bu hastalıktan mustarip kişilerin kemikleri cam gibi çok kolay kırılıyor. Bu hastalığına rağmen Ivar, savaşta bir efsaneydi. ayakta bile duramayan adam savaş meydanında terör estiriyor ve çok iyi savaşıyordu.

Viking olarak hayatı boyunca savaşa hazırlanan Ivar, babasının ölümünden sonra Vikinglerin başına geçti. Kardeşleri, babaları Ragnar Lodbrok öldüğünde Ivar’a liderlik yolunu açtı. O da Vikinglerin başına geçti. Bu Ivar’ın hayatının dönüm noktalarından biriydi. Babası Ragnar Lodbrok, Ortaçağ İngiliz krallığı Northumria’nın karalı Ella tarafından yakalanmış ve İngiltere’nin kuzey-batı sahillerindeki isyan sırasında zehirli yılanlarla dolu bir çukura atılarak öldürülmüştü. Babasının öümünden sonra Ivar, intikam almak için ordusunu toparladı ve İngiliz Krallığı olan Northumbria ile savaşa hazırlandı. Fiziksel olarak çok iyi durumda olmamasına karşılık çok zeki oluşu düşmanlarına korku salıyordu. Ivar Northumbria ile yapılan savaşta Kral Ella’yı alt etti.
Efsaneye göre; Ivar; Ella’nın göğüs kafesini, arka tarafından kesip açtı ve akciğerlerini kanat gibi görünecek şekilde dışarı çıkartıp sırtına koydu. Daha sonra Ella’ya acı vermek için yaralarına tuz serpildi. Vikingler bu yönteme “Kan Kartalı” adı veriyor. Kemiksiz Ivar, Northumbria’nın ele geçirilmesinden ve Ella’nın öldürülmesinden sonra durmadı. Bu kez İngiltere’yi ele geçirmeye karar verdi. Ivar, Dublin’den Wssex’e kadar İngiltere’yi feth etti. Ivar, Vikinglerin İngiltere üzerindeki baskı dönemini başlatan komutandı ve onun ölümünden sonra bile bu baskı uzun süre devam etti.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.