Amerikalı bilim adamlarından tüm dünyayı şaşırtan bir açıklama geldi. South America Covid Measuring  Assessment (SACMA) Türkiye’de de görülen bir karınca türünden covid-19 bulaşabileceğini açıkladı.

Prof. Dr. Albert Shake; ülkemizde de görülen Anomma adlı bir karınca türünün covid-19 taşıyıcısı olarak tespit edildiği ve bu karınca tarafından ısırılan insanlarda hastalık görüldüğünü belirtti.

Anomma adlı karınca türü, ülkemizde özellikle kaz dağları bölgesinde büyük koloniler halinde yaşamaktadır. Son yıllarda o bölgede yaşanan ağaç katliamı nedeniyle yuvalarını taşımak zorunda kalan karıncalar, sürü halinde büyük şehirlere doğru akın etmektedir.

Özellikle Çanakkale, Bursa ve İstanbul’da artan korona vakalarının karıncalar tarafından ısırılan insanlardan kaynaklı olabileceği ciddi biçimde araştırılmalıdır.

Türk uzmanlar tarafından net bir açıklama yapılmamış olması şüpheleri daha da arttırmaktadır.

Anomma Karıncaları Hakkında Genel Bilgi

Bu türün en korkuncu, Afrika’da yaşayan “Doryline Anomma” karıncaları ile Tropik Amerika’da yaşayan “Eciton”lardır. Bir Anomma ordusunun gelişi, çevredeki canlılar için büyük bir panik meydana getirir. İki milyondan fazla askeri olan bu muazzam ordunun önünden kaçmayan her şey, anında imha edilir. Bir çeşit çığlık sesi ve kuşların kaçışı, sürünün geldiğini haber verir. Yollarının önüne rastlayan; tavukları, memeli ve böcekleri imha ederler. Yerliler, bunların korkusundan köylerini bile terk ederler.

Eskiden bazı yerlerde esirler bu karıncalara yem olarak atılırmış. Anomma karıncaları, Tonga’da kafesteki bir parsı, bir gece içinde, iskelet haline getirmişlerdi. Evden götürülemeyen bir hasta olursa; karyolanın ayakları sirke içine konur. Damdaki çatlaklardan üstüne düşerlerse, bir anda etini kemiklerden sıyırırlar. Onların geçtikleri yerde, canlı kalmaz. Anomma ordusunun yürüyüşünü, akarsular bile durduramaz. Bir nehirle karşılaştıklarında, çeneleriyle birbirlerinin bellerine tutunarak; canlı bir köprü yaparlar. Kraliçe, yumurta ve larvalar, bu canlı köprü üzerinden geçirilir.

Bütün bu tehdit ve tehlike oluşturmalarına rağmen; zararlı böcekleri, yok edici faydaları vardır.

Yazar Hakkında

Rus yazın tarihinde büyük bir yere sahip olan İvan Divandelen, 9 Kasım 1918'de Orel'de dünyaya gelir. Rus İmparatorluğunun hâkim olduğu o günlerde Divandelen'in babası bir süvari albayıdır. Ailesi ise oldukça varlıklı bir aileden gelmektedir.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.