DUYGULAR

Duygular varlığımızı, yaşadığımızı hissedip aktarabildiğimiz yaratılış olarak da sahip olduğumuz en elzem araçlardan sadece bir tanesi. Hissettiğimiz her duygu, durum karmaşasında tepki göstererek, her birey birer alçı kalıbı ve bu kalıplar içinde duygularıyla yoğrularak harmanlanıyor. İnsanlara has belli başlı temel duyu organları aracılığıyla hissetiğinin dışında tarifi kişiden kişiye değişiklik gösteren duygular oluşabiliyor. Her insan ağlar, güler,öfke duyar, acı çeker, heyecanlanır her duygunun hissedilişi kişiden kişiye oldukça farklıdır, bu duyguları çeşitlendirip-budaklandırabiliriz. Mutluluk nasıl ki her insanda tebessüm etmeye sebep olmayabiliyorsa, ağlamakta hüznün veya mutsuzluğun temelini oluşturuyormuş kalıbında olmamamız gerektiği düşüncesindeyim. İnsan düşünüp sorgulayan iradeli bir varlık oluşunun yanında, hisleriyle kendini ikame eden bir varlıktır. Her bir duygunun kendine has tanımının yanında kişiden kişiye değişiklik gösterdiği bir gerçek. Yaratılışımız da bizlere bahşedilmiş binlerce güzel duygular var, duygular bireyi karakterize olarak kendini ve çevresini belirleyen en büyük etmen diyebiliriz.

Peki Kadınlar Erkeklere Oranla Daha Mı Çok Ağlar?

Kadınların erkeklerden daha fazla ağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Yapılan  araştırmaların kadınların erkeklere oranla üç kat daha fazla ağladıklarını saptamıştır. Bunun nedeni ise kadınlarda daha fazla bulunan prolactin hormonudur. Kadınların kanında ve göz yaşında prolactin hormonu bulunur. Ayrıca kadınların gözyaşı kanallarının yapısı erkeklere oranla farklıdır bu da daha kolay ağlamalarına neden olur. Yaratılış olarak ve kanıtlanmış gerçeklere de bakacak olursak kadınların daha çok ağlaması, kadınları zayıflık veya güçsüzlük göstergesi değil aksine kadınların gayet doğal bir dışa vurumudur. Zannedilmesin ki kadınlar yalnızca olumsuz durumlar karşısında ağlıyor. Eksik yaşanılan veya yaşanamayan duygular bir nevi eksik yaşamaktır. Kadın da ağlamalı erkekte. Frida Kahlo hayatı boyunca bacağından 32 kez ameliyat geçirmiş olan tüm bu acı ağrılarına , yaşamı boyunca ağlayarak mı katlandı? Güçsüz bir kadın mıydı ki tüm dünya onun sanat eserlerine hayran kaldı? Acı bedenine girdiği andan itibaren büyük bir aşkla çizdi , hayatının son anına kadar da aşkla çizmeye devam etti. Güçlü bir kadın nasıl olur örneğidir Frida Kahlo…

Evet kadınlar daha çok ağlar , ister fiziksel acı çektiğinde, ister manevi acı eşiğinde kadınların en güçlü dışa vurumudur ve bir nevi deşarj olma  aracıdır. Kadın olsun erkek olsun tüm insanlar hiç bir duygunun aksini aktarmamaya çalışmalıdır , ağlamak isteyen bir birey gülme zorluğuna katlandığı takdirde daha çok mutsuz olacaktır.

Uçmak için kanatlarım varken ayaklarıma ne gerek var ki?

Frido Kahlo

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.