Karasal gezegen Kepler-452b gazetecilere verdiği demeçte sadece dua ettiğini, asla insanlara konuksever bir küresel iklim geliştirmediğini söyledi.

               KUĞU TAKIMYILDIZI – Sadece düşüncesinin bile “mutlak kâbus” olduğunu iddia eden, G sınıfı bir yıldız olan Kepler-452’nin yörüngesindeki karasal gezegen Kepler-452b geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamalarda bir gün insan yaşamına ev sahipliği yapabilecek olma ihtimalinden dolayı duyduğu endişeleri dile getirdi.

               Dünyadan yaklaşık 1.400 ışıkyılı uzaklıkta yer alan 6.2 milyar yıllık gök cismi, hem kendi hem de tüm güneş sistemi için, bir insan kolonisini destekleyecek gerekli gezegen özelliklerine ve kimyasal elementlere sahip olmayı ümit edemeyeceğini söyledi.

               “Neyse ki atmosferimde yüksek seviyelerde kükürt dioksit, metan ve radon ile insanların birkaç saniyeden fazla hayatta kalmasının hiçbir yolu yok,” dedi Kepler-452b, zehirli atmosferine ek olarak son derece şiddetli volkanizma hareketlerinin “inanılmaz derecede şanslı” olduğunu da ekledi. “Ama bilmiyorum, ya yıldız rüzgârını ve kozmik radyasyonu engelleyen bir manyetik alan üretirsem? Küresel iklimi teşvik eden hafif eksensel bir eğim geliştirirsem ne olur? Bunu kabul etmek korkunç. Yüzey sıcaklığım bazen -50 derecelere kadar düşüyor ama bu tür teknik olarak bu sıcaklığa uyum sağlayabiliyor.”

               “Bunun gibi şeyler beni gerçekten korkutuyor,” diye devam etti ötegezegen. “Gerçek kıyamet senaryosu bir gün oksijen ve UV emici ozon tabakasına sahip olmak olur. Bu noktada, kendimi en yakın karadeliğe fırlatabilirim. Evet, bunu yaparım.”

               Olası bir insan kolonisi kurma fikrinin oluşmasını engellemek için Kepler-452b, yüzeyinin yakıcı asteroit etkileriyle sürekli olarak tahrip edildiğini ve sürekli olarak saf sülfürik asidin(H₂SO₄) aşındırıcı yağmurları ile duş aldığını hatırlattı.  Bununla birlikte dünyadaki bilim adamlarının yakın yıldızının yaşanabilir bölgesinde bulunduğunu ve kabuğundaki suyu görebildiklerini söyledikleri için panik atak krizleri geçirdiğini dile getirdi.

               “Evlat, bu korkunç türlerin bana neler yapabileceğini hayal edebiliyorum. Eğer derinliklerimde zengin maden yatakları olduğunu öğrenirlerse…” dedi Kepler-452b, insan bilim adamlarının buraya ulaşma ihtimalinin stres ve kaygı nöbetlerine sebep olduğunu belirtti. “Bu korkunç organizmalar, kısa mesafeli uzay yolculuğu için gerekli olan teknolojiye zaten ulaştılar. Yıldızlar arası uzayda seyahat etmeleri ise an meselesi.”

               “Neredeyse tüm yüzeyimin üzerinde sürünerek, kabuğumun her santimini istila ettiğini hissedebiliyor gibiyim,” diye ekledi Kepler-452b, titriyordu. “Bunu düşünmemek en iyisi”

               İnsan hayatına karşı olmasına rağmen, Kepler-452b diğer karbon bazlı yaşamları barındırmaya yönelik bir çekincesinin olmadığını ekledi. Birçoğunun zararsız olduğunu ve aslında çevreleri ile huzurlu bir uyum oluşturma eğiliminde olduğunu belirtti.

               Kepler-452b “Dürüst olmak gerekirse bazı canlı organizmalara sahip olmayı gerçekten umursamıyorum.” dedi. “Prokaryotlar veya bazı tek hücreli canlılar iyi bile olabilirdi. Aslında bu türleri memnuniyetle bile karşılarım. Bitkiler ve birçok hayvan ise bana en ufak bir rahatsızlık vermez. Düşündükçe birçok canlı organizma iyi bile olabilir.“

               “Sadece insanlar olamaz,” diye hızla ekledi ötegezegen.

               Büyüklüğünün kabaca dünyanın 4 katı olduğu göz önüne alındığında, Kepler-452b dünyanın kapasitesinden çok daha fazla, on milyarlarca insana ev sahipliği yapabileceği düşüncesine “düşüncesi bile korkunç” yorumunu yaptı. İnsanların yüzeyine güvenli bir şekilde ayak basması durumunda onlara lav püskürtüp, sismik hareketlilikler üretmek için elinden gelen her şeyi yapacağını doğruladı.   

               Kepler-452b, “Atmosferimde yaşayan insanları düşünmek gerçekten dehşet verici, fakat dürüst olmak gerekirse önümüzdeki 50 dünya yılını geçebilirsem rahatlamalıyım,” dedi. “Kesinlikle o zamana kadar hepsi ölü olacak.”

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar