Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization – WHO), Birleşmiş Milletlere bağlı olan ve toplum sağlığıyla ilgili uluslararası çalışmalar yapan bir örgüttür. Yaklaşık 191 ülkeden en değerli sağlık ile ilgili bilim adamları bünyesinde bulunduran DSÖ, epidemiyoloji ve istatistik hizmetleri de dahil olmak üzere gerekli görülecek tüm tıbbi ve sağlık alanında tüm dünyada çalışmalar yapar. En önemli işlevlerinden biri de toplumu bu konularda bilgilendirmek ve bilinçlendirmektir.

Aralık 2019 da Çin Vuhan bölgesinde ortaya çıkan korona virüs salgını DSÖ tarafından Mart 2020 de tüm dünyada pek çok ülkede aynı anda hastalığa bulaşma olması ve can kaybından dolayı “Pandemi” olarak ilan etmiştir. Pandemi olarak kabul edilmesinden sonra DSÖ aynı zamanda bilim adamlarının çalışmaları eşliğinde korunma, tanı ve tedavi protokollerini yayınlamıştır.

Sosyal mesafeye riayet etmek korona virüsten korunmada en temel korunma tedbiri olarak tüm dünyaya bildirilmiş ve tüm dünyada da geniş yankı bulmuştur. Yine bilim adamlarının çalışmaları devam ederken en yeni bilgilerle de kendini yenileyen DSÖ, bu pandemi sırasında tüm dünyada insanların tek takip ettiği kurum olmuştur. 6 mart 2020 de DSÖ korona dan korunmak için yeni bir bildiri yayınladı. “wear mask in public” diyerek (Türkçesi: toplum içinde maske takmak) koronadan korunmak için en temel kural olduğunu söyledi. ABD merkezli bilim haberleri sitesi Live Science’a konuşan Vanderbilt Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Dr. William Schaffner, sıradan ameliyat maskelerinin koronavirüse karşı etkili bir koruma sağlamadığını söylüyor. İngiltere’de yayımlanan Independent gazetesine konuşan İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu’ndan Dr. Jake Dunning, halkın maske takmasının büyük bir fayda sağlayacağına dair çok az kanıt olduğunu belirtiyor. Çin’in Vuhan kentinde yerel yöneticiler halkı, ameliyat maskesi takma çağrısı yapıyor.

Tartışmalar uluslararası bilim kurullarında devam ederken ülkemizde pazarlarda, marketlerde maske takan insanlara garip gözlerle bakan toplumumuzda pandemi ilanından 3 ay sonra DSÖ “toplum içinde maske takın” diyerek son noktayı koymuştur. Bilim budur işte!

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.