20. Yüzyılın Modern Sayılan Kısmında Yaşanmış En Kanlı ve Şaşırtıcı Mücadelenin Sonuçları. SSCB’nin Resmen Yıkılışı

Yıl 1995 Çeçen Asıllı bir rus generali (Cevher Dudayev) tam bağımsız Kafkasya için Rusya’ya baş kaldırdı. Bence dünyanın en asi ve güçlü milleti olan Çeçenler artık marksist komünist rus anlayışına boyun eğmiyor, doğal kaynaklarını kendileri kullanmak istiyor ve en önemlisi islam ile taçlanmış geleneklerini sürdürmek istiyorlardı. Fakat Rusya buna çok müsaade edecek gibi görünmüyordu; Sonuçları neredeyse tüm dünya biliyor. Dağıstan topraklarını giren her Rus askeri canlarını teslim ettikleri ana kadar pişmanlık yaşadılar. Yaşlısından gencine, kadınlarından çocuklarına, bütün Çeçen halkı göz yaşartacak kadar ulvi bir şerefle davalarına sahip çıktılar. Bu tarih nasihatını geçeceğim, asıl savaşın sonuçlarına ve bugünkü kafkasyada Çeçenistan’ın rolüne gelmek istiyorum. Herkesin kınadığı Çeçenistan hükümetinin Çeçenya’daki yaptığı işleri ve Çeçen halkının bugün neler yaşadığını bilmenizi istiyorum. Kafkasya gibi 300 yıldır savaşan bir coğrafyanın nasıl sulh olduğunu anlamanız için yazıyorum.

Ramazan Ahmetoviç Kadirov ( Къадар АхIмат-кIант Ръамазан), Çeçenistan’ ın 3. Devlet başkanı Babası Ahmet Kadirov bombalı bir saldırıda şehitlik mertebesine ulaştı. Hayatı geleneklerine, dinine, örf üne bağlı kalarak yaşamış bir komutan. 2004 yılında savaş sırasında Rusya tarafında oldu, sizce böyle övgü ile bahsettiğimiz cümlelerin sonuna neden bunu yazdım? Çünkü; doğru olan halkın refahı, amaçlarını elde etmesi en önemlisi artık kan dökülmemesi ise hesapları doğru yapmak lazım! (Hz. Ali(ra) mı haklıydı yoksa Resullullah’ın gözbebeği Hz. Aişe mi?) bunun bir ihanetmi yoksa vatanseverlik mi olduğunu anlamak için bugünün Çeçenistan’ına bakmak lazım.

Grozni’ye gittiğinizde mükemmel bir şehir ile karşılaşıyorsunuz, halkın gözünden savaşın izleri neredeyse silinmiş. Ahlaklarında yada dine bağlılıkları konusunda hiç bir eksilme yok. Eğitim seviyesi günden güne artıyor, toplu taşıma yeniden ayaklanmış köyler revize ediliyor. Ramazan Kadirov’a gaddar petrol milyarderi diyenler gidip halkla konuşsunlar. Refahı anlasınlar.

Kafkasyada Çeçen gücü;

Daha önemlisi, Rus Federasyonuna bağlı diğer kafkasya halklarınada kapsayıcı yardım eden bir politika izliyor. Osetlerden Aphazlara kadar bütün devletlere ağabeylik yapıyor. Rusya aslında boyunun ölçüsünü aldığından mecburi bir yaklaşımla kafkas halklarına eziyet etmeyi bıraktı. Biz burada Çeçen Kanını su zannederek hariçten gazel okumamalıyız. 2 Milyon nüfusla dünyanın süper gücüne nasıl direnebilirlerdi yeterince kayıp verilmedi mi? . Biz Kafkas kökenli Türk vatandaşları olarak Mevcut yönetimi ve politikaları desteklemeliyiz.

Şahsen ben destekliyorum ve Seviyorum.. Görüşelim aksatmayalım..

1 Yorum

  1. Ali Uzun

    Bir Türk vatandaşı olarak yazınızı gözlerim dolarak okudum ve gerçekten hak verdim. kaleminize sağlık

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.