Beyin Amygdala Bölgesi

Amerikalı bilim adamları, insanların beynini tarayarak kişinin gerçek duygularını ele veren bir teknik geliştirdi. Bilim kurgu senaryosunu
çağrıştıran buluş sayesinde, beyni taranan kişinin politik eğilimlerinden, suç dürtülerine kadar birçok duygusal özelliği öğrenilebiliyor. Bu teknikle beynin ön kısmındaki badem şeklindeki ‘amygdala’ bölgesinden gelen elektrik dalgaları okunuyor ve deşifre edilerek kişinin bir konu hakkındaki gerçek duyguları öğreniliyor. ABD’nin New York ve Yale üniversitelerinin ortak bir çalışmasında da deneklere siyah ve beyaz insanların fotoğrafları gösterilerek neler düşündükleri soruldu. Deneklerin tamamı zencilerin fotoğraflarını gördüklerinde siyah karşıtı duygulara kapılmadıklarını söylediler.
Bu kişiler ırkçı olmadıklarını iddia etse de beyinlerinden gelen sinyaller, onların en azından siyahlar hakkında ön yargılı olduklarını gösterdi. Hayır, eğer o, buna bir son vermeyecek olursa, ant olsun,onu perçeminden tutup sürükleyeceğiz; O yalancı, günahkar olan alnından. (Alak Suresi, 15-16. ayet.) Bu ayet yukarıdaki haberle bir arada değerlendirildiğinde ne kadar ilginç değil mi? Yukarıdaki ayetlerde geçen “yalancı, günahkar alın” tanımlaması son derece dikkat çekicidir. Çünkü, planlama, motivasyon, iyi veya kötü hareketlerin başlatılması, yalan veya doğrunun söylenmesi ile ilgili faaliyetlerin tümünü beynin ön alın bölgesi yürütmektedir. Ön alın bölgesinin (perçem) aynı zamanda saldırganlığın da fonksiyonel merkezi olduğu düşünülmektedir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.